Hükümet tarafından açıklanan ve temmuz ayında yapılması planlanan, 5 milyon emekliye zam haberi müjdelendi. 17 Mart ile 29 Nisan arasında yapılacak olan intibak davaları görüşülecek ve intibak kararıyla emekli maaşları yükselecektir.

Normalde 2000 yılı ve sonrası için uygulanan zam’a itiraz gelince. Tekrardan karar masasına oturulacağını açıklayan hükümet, 2000 yılı öncesi içinde uyarlama yapılacağını belirtti. 5 Milyon emekliye uygulanacak olan zam oranları söyle;  • Maaşı 1.000 TL’ alanlar emeklilik 23 lira 34 kuruş zam yapılacak
  • En düşük emekli maaşı olan 1047 lira alan bir kişinin maaşı 24 liralık zamla 1071 liraya yükselecek.
  • Maaşı 2.000 TL olan emekliler de 46 lira 68 kuruş zam alacak.

EMEKLİYE ÇİFTE ZAM FORMÜLÜ NEDİR? NASIL UYGULANIR?

İntibak davalarının yaptığı tespite göre , Sosyal Güvenlik Kurumu , SSK’dan, Bağ-Kur’dan,ve  Emekli Sandığı’ndan olmak üzere tahmini 10 bin ‘in üstünde bir rakam emekli aylıkları ödüyor. SSK VE BAĞ-KUR’ dan emekli olanların takımına 2015  de Temmuz ayından itibaren , yılın ilk 6 ayı için orantılı miktarda artış yapılacağını belirtilirken , Bu artışa ilave olarak, maaşların yıllık tutarına göre 100 lira zam yapılacağının altı çizildi.

65 YAŞ AYLIĞINDA NE GİBİ DEĞİŞİKLER OLACAK ?

Şu anda 65 yaş aylığına 145 lira 81 kuruş zam uygulanıyor. Temmuz’dan itibaren gerçekleşecek zamla bu rakam 200 liraya çıkarılacak.Böylece 65 yaş aylığı alınan %37 dilimlik pay almış olacak.


DİĞER EMEKLİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, emekli konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan emekli duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.