Milyonlarca emeklinin senelerce hayalini kurduğu ve bu konudaki görüşmelerin uzun süredir devam ettiği “13. Maaş” hayali devam ederken, bu konuda önemli gelişmeler yaşandı.Kamu çalışanları ile Çalışma Bakanlığı arasında süregelen promosyon yani 13. Maaş görüşmeleri devam ederken, şayet emekli derneklerinden gelen talepler dikkate alınır ve olumlu sonuçlanırsa, emekliler yıl başında ortalama 900 liralık bir maaş alacaklar.

Emeklilerin uzun zamandır bekledikleri ve hayalini kurdukları 13. Maaş olarak adlandırılan promosyon konusunda halen umutlar tükenmiş değil. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan iken yayımladığı genelde sonrası emekliler maaşlarının yatmış olduğu bankalardan bunun karşılığı promosyon talep etmiş ve bu bağlamda görüşmeler ve çalışmalar başlatılmıştı.GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Ancak kamu bankaları ile Çalışma Bakanlığı arasında yürütülen görüşmelerden herhangi bir sonuç çıkmamış ve emeklilerin beklentilerini karşılamaktan uzak rakamlar ödenmesi söz konusu olmuştu.

Böyle olunca emeklilerin umutları tükenmiş ve konunun rafa kalktığı düşünülmüştü. Ancak konu rafa kalkmış değil ve kamu bankaları ile görüşmeler sürüyor. Emeklilere promosyon konusunda mutlu son yaklaşmış olabilir. Emeklilerin talep ettiği promosyon kamu bankalarının memurların maaş ödemeleri için verdikleri hakkın tıpatıp aynısı. Devlet memurlarına maaşının 3’te 2’si oranında promosyon maaşların ödendiği banka tarafından anlaşılan süreye orantılı olarak ödeniyor.

Yani memurlar bankalardan maaşlarının ödenmesi karşılığında promosyon alabiliyorlar. Emekliler de emekli aylıklarını aldıkları bankalardan aynı oranda promosyon ödenmesini istiyorlar. Yani emeklilerin talep ettikleri promosyon hakkı çalışanlara ödenen promosyondan farklı değil. Bu nedenle bankaların bu konuda daha cesur adım atmaları ve çalışanlara maaş ödemeleri karşılığında verilen promosyonun emeklilerden esirgememeleri gerekir.

ÖZEL BANKALAR ZORA GİRECEK

Özel bankalar maaşlarını kamu bankalarından kendilerine getiren emeklilere çok büyük miktarlarda olmamakla birlikte kampanyalar dahilinde bazı ödemeler yapıyorlar. Dolayısıyla kamu bankalarının emekliye ödeyebilecekleri promosyon rakamında bu tehdidi de dikkate almaları gerekecek. Özel bankaların bu konudaki kampanyaları çeyrek altın veya bazı bankacılık işlemlerinde masraf muafiyetini kapsıyor.