Ülkemizde kişiler motorlu taşıtları kullanabilmeleri için sürücü belgesi yani ehliyet alması gerekmektedir. Ehliyet almak için ise Milli Eğitim Bakanlığı yani MEB tarafından her sene belirli dönemlerde yapılmakta olan sınavlara katılmalısınız. Akabinde direksiyon sınavını da başarı ile veren kimseler herhangi bir sağlık sorunu bulunmaması durumunda ehliyet alarak, trafikte araç kullanabilmektedirler. Peki ne zaman bu sınav tarihleri?

  • Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 2017/MTSKS 1 – 11 ŞUBAT 2017 (saat 14.00)
  • Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 2017/MTSKS 2 – 20 MAYIS 2017 (saat 14.00)
  • Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 2017/MTSKS 3 – 29 TEMMUZ 2017 (saat 14.00)
  • Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 2017/MTSKS 4 – 07 EKİM 2017 (saat 14.00)
  • Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı 2017/MTSKS 5 – 23 ARALIK 2017 (saat 14.00)

İlgili tarihlerde sınavlara katılmanızın ardından da sınav sonuçları yaklaşık olarak 2 hafta gibi bir sürenin sonunda açıklanmaktadır. Peki ehliyet sınav sonuçları nereden, nasıl öğrenilir?Ehliyet Sınav Sonuçları Nereden, Nasıl Öğrenilir?

Ehliyet sınav sonuçları açıklandıktan sonra çok kolay bir şekilde İnternet üzerinden öğrenilmektedir. Bunun için aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıya giriş yapmalı ve akabinde hangi sınavın sonucunu öğrenmek istiyorsanız bağlantıya tıklamalısınız. Karşınıza gelecek olan sayfada çok kolay bir şekilde T.C. Kimlik Numarası ve resimde görmüş olduğunuz doğrulama kodunu girdikten sonra “Tamam” butonuna basarsanız ehliyet sınavından ne kadar puan aldığınızı, sınavda başarılı olup olmadığınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Sınav Sonucunu Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Ehliyet Sınav Sonuçları Geçtim Mi, Kazandım Mı?

Sürücü adayları girmiş oldukları ehliyet sınavında başarılı sayılmaları için sorularda en az 100 üzerinden 70 puan almaları gerekmektedir. Sınavda yanlış soruların doğru cevapları götürmesi gibi bir durum ise söz konusu değildir. Örnek olarak tarafınıza 50 soru yöneltilmiş ise bunların 35’ünü doğru olarak cevaplamanız durumunda ehliyet sınavından geçmiş olursunuz.  Ortalama olarak ehliyet sınavında 12 ilk yardım sorusu, 23 adet trafik ve çevre sorusu, 9 adet de araç tekniği sorusunun yanında 6 adet de trafik adabı sorusu çıkmaktadır.

Ehliyet sınavından başarısız olursanız yani sınavı geçemediyseniz ise merak etmeyin, sınava yeniden katılma hakkınız var. Ehliyet sınavına girmek isteyen sürücü adayları toplamda 4 defa teorik, 4 defa da uygulamalı yani direksiyon sınavına katılma hakkı bulunmaktadır. Ancak bu 4 sınava da girmeniz ve başarısız olmanız durumunda yeniden kurs almak zorunda kalırsınız.

Ehliyet Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Ehliyet sınav sonuçları yazımız başında da belirttiğimiz üzere sınav yapıldıktan 10 ile 15 gün içerisinde açıklanmaktadır. Sınav sonuçlarının açıklanıp, açıklanmadığına yukarıda vermiş olduğumuz bağlantıya girerek, katılmış olduğunuz sınav tarihi ile ilgili herhangi bir duyurunun yapılıp yapılmadığına bakarak öğrenmeniz mümkündür.

Ehliyet Sınav Sonuçları Kaç Yıl Geçerlidir?

Ehliyet sertifikaları sadece 2 yıl geçerlidir. Bu süreyi kesinlikle aşmayın. Yoksa hakkınız yanar. Tekrar sürücü kursuna gitmek zorunda kalırsınız ve sınavlara gitmek zorunda kalırsınız.

Bu yazımızda M, A1, A2, A, B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F, G sınıfı ehliyet almak isteyen vatandaşlarımız için ehliyet sınav sonuçları nerede açıklanıyor, nereden öğrenebilir bakabilirim, sınav sonuçları açıklandı tıkla öğren, sorgulama sayfası, tc ile öğrenme sayfası, ehliyet sınav sonuçları giriş ekranı, giriş sayfası, hangi sitede hemen öğren, öğrenmek istiyorum nasıl öğrenebilirim gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER EHLİYET HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ehliyet konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ehliyet duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.