Dünyanın gündeminde şu aralar salgın bir hastalık olan ebola virüsü konuşuluyor. Sizler için ebola virüsü hakkında bilgiler sunmaya, ebola virüsü belirtileri nelerdir açıklamaya çalıştık. 

 EBOLA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu hastalığın ilk kez insana nasıl geçtiği halen belirsizliğini korumasına rağmen sebebin yarasalar olduğu düşünülmektedir. Dünyanın en salgın hastalıklarından birisi olarak kabul edilen ve şu ana kadar 2900 kişinin ölümüne sebep olmuştur. İnsandan insana ebola hastalığının bulaşması için çeşitli vücut sıvıları ( kan , tükürük, idrar , dışkı, ter ) ile direk temas edilmesi gerekmektedir. Yani hastalığın size bulaşması için başka bir ebola hastasına dokunmanız yeterlidir. Ebola hastalığının ilk evrelerinde ateş , kusma , halsizlik, baş ve boğaz ağrıları gibi belirtiler görülmektedir. Burada önemli olan hastalığın ilk tanısı sırasında belirtilerin grip gibi diğer hastalıklarla kolay karıştırılabilmesidir. Bu yüzden dikkatli olup ebola hastalığı belirtilerini dikkatlice okumanızı öneririz.  Hastalığın ilerlemesi ile ebola hastalığı belirtileri daha da kötüleşir. İlerleyen evrelerde kusma, kanlı ishal ve sürekli iç ve dış kanamalar gözlemlenebilir. Ciltte döküntüler ve mor lekeler ortaya çıkabilir. Bu ebola hastalığı belirtileri görülmeye başladıktan itibaren şahıs artık bulaşıcıdır ve hastalığı yenmesi için 6-16 günü vardır. Aksi taktirde ölür. 

Ebola hastalığına yakalanan kişilerin ölüm tehlikesi %50 ve %90 arasındadır. Bu oran gerekli tıbbi olanaklar , kişinin metabolizmasının sağlamlığı, erken tanı gibi nedenlerden dolayı değişiklik gösterir.  Şayet kişi hastalığı yener ise 3 ay süre zarfında virüsü spermlerinde taşımaya devam eder ve 10 sene boyunca hastalığa karşı bağışıklık kazanır. 

Ebola hastalığı ilk evrelerde sıtma , grip gibi diğer hastalıklar ile karıştırılabilmektedir. Bu yüzden ebola hastalığı belirtileri‘ni bilmeniz oldukça önemlidir. Bir diğer yazımız olan ebola hastalığı nedir konumuza da göz gezdirebilirsiniz.