Devlet kurumlarında yaptığımız tüm işlemleri online olarak vatandaşlara sunmayı hedefleyen E-Devlet bu anlamda bir yeniliğe daha imza atarak , önceden okula giderek aldığımız öğrenci belgesi alma işlemini uygulamaları arasına ekledi. Buna göre hiç uğraşmadan E-Devlet şifremiz ve TC. kimlik numaramız ile turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak öğrenci belgesi sorgulama işlemini yerine getirebiliyoruz.  Kuşkusuz E-Devlet öğrenci belgesi sorgulama işlemi de diğer uygulamalar gibi büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Bu işlem ile hem öğrenci belgesi almak kolaylaştı hemde fakültelerde bulunan öğrenci işlerinin iş yükü azaltılmış oldu. 

E-Devlet Öğrenci Belgesi Almak 

Herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitimine devam eder her öğrenci E-Devlet kapısı sayesine öğrenci belgesi sorgulama yapabilmektedir.  Bu belgenin gerçekliği ise üzerinde bulunan barkod numarası sayesine kolaylıkla anlaşılabilmektedir.  Yükseköğretim kurumlarından aldığınız imzalı kaşeli öğrenci belgesi gibi bu barkod sayesine E-devlet üzerinden alınan öğrenci belgesi de geçerli bir evrak niteliği taşıyor. E- Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulamak

Öğrenci belgesi almak için öncelikle BURADAN E-Devlet sistemine giriş yapıyoruz.  Daha sonra e-hizmetler kategorisinde bulunan aşağıdaki resimdeki gibi sayfanın sonunda yer alan öğrenci belgesi sorgulama kısmına giriş yapıyoruz.  Öğrencilik bilgilerimiz okuduğumuz üniversite, isim soyad gibi bilgiler karşımıza geldi. Bundan sonra DETAY butonuna tıklayarak öğrenci belgesi alma işlemini tamamlıyoruz. Belgenin aslına buradan ulaşabilir ve çıktısını alıp işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz. 

belgesorgulama

 

Bu yazımızda E-Devlet öğrenci belgesi almak , E-Devlet öğrenci belgesi sorgulamak , internet üzerinden öğrenci belgesi almak gibi konulara değindik. Bir başka yazımızda e-devlet nedir bahsetmiştik. O yazımıza da göz geçirebilir ve konu hakkındaki yorumlarınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazarak uzman editörlerimize konu hakkında danışabilirsiniz.