Ülkemizde alkollü içkilerden ve tütün mamullerinden alınmakta olan Özel Tüketim Vergisi yani ÖTV miktarları hali hazırda oldukça yüksek seviyelerdeydi. Bugün bu ÖTV oranlarına yeniden zam yapıldı. Resmi Gazete’de yayınlanmış olan karar gereği, alkollü içkilerden alınan ÖTV miktarı %10, tütün ürünlerinden alınan ÖTV miktarı ise yüzde 27.5 arttırıldı.

Bu senenin başında da yine alkol ve sigaraya büyük miktarda zam yapılmıştı. Bu zammın kaynağı da ÖTV miktarlarında yapılan artıştı. Böylelikle yıl bitmeden, yeniden alkol ve sigaradan alınan ÖTV miktarlarında artışa gidilmiş oldu.Sigara ve Alkol Fiyatları Ne Kadar Artacak?

Her firma yapılan ÖTV zammını farklı yansıtabilir. Ancak genel olarak yapılan zam ile beraber alkol ve sigarada tüketicilere %3 ile %6 arasında fiyat artışı yansıtılacağını söyleyebiliriz. Bu fiyat artışı bazı ürünlerde ise %10’lara kadar çıkabilecek. Kesin fiyatları firmaların ÖTV zammını yansıtmasından sonra görebiliriz.

Sigara Fiyatları İçin TIKLAYIN

Alkol Fiyatları İçin TIKLAYIN

Bira üzerinden alınan %63’lük vergi oranın korunmasına karşın, asgari maktu vergi oranı 1.628’den 1.1691 liraya çıkarıldı. Bu %10’luk bir artış anlamına gelmektedir.

Rakıda litre başına asgari maktu vergi tutarı 134,84 lira olarak uygulanmaktaydı. Ancak yapılan zam ile beraber bu rakam 148,33 liraya yükselmiş oldu. Rakı fiyatlarında da artış %10 civarında oldu.

Sigarada asgari maktu vergi tutarlarında herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Ancak paket başına alınan maktu vergi tutarlarında değişikliğe gidildi. Her bir tane sigaradan alınan vergiye 7 kuruşluk zam yapıldı. Yapılan zam ile beraber paket başına 5.1 liralık vergi 6.5 liraya çıkmış oldu. Sigarada da yaklaşık olarak %27.5 vergi artışı gerçekleştirilmiş oldu.

Şimdi yeni fiyat listelerini üretici firmalardan bekliyoruz. Yeni güncel listeler geldiği andan itibaren yukarıda vermiş olduğumuz bağlantıdan yeni fiyatları öğrenebileceksiniz.


DİĞER ALKOL VE SİGARA FİYATLARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, alkol ve sigara fiyatları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan alkol ve sigara fiyatları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.