2015 KPSS maratonu GKY, EB, A Grubu ve ÖABT sınavlarının yapılmasıyla beraber sona erdi. KPSS’ye giren sayısı her sene olduğu gibi bu sene de büyük artış gösterdi. Ne yazık ki bu artık kadro sayıları ile bir hayli ters durumda bulunuyor. Uzun süreli çalışma döneminin ve zorlu sınavların bitmesinin ardından şimdi tüm adayların merak ettiği KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak?

2015 KPSS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2015 yılı atama bekleyen öğretmenler için bir hayli verimli geçti. Ancak kadrolar geçtiğimiz yıllara göre ne kadar fazla olursa olsun yine de bekleneni veremedi. 2015 yılında kadro sayılarının arttırılması ise her zaman olduğu gibi bir seçim yatırımı olarak görülmekteydi. Öğretmen ihtiyacı halen bir hayli fazla durumda olmasına rağmen kadrolar yine minimum seviyelerde tutulma çabası içerisinde. Bunun en önemli sebebi de bütçede yer alan eğitime ve eğitimciye ayrılan yetersizlik. Açık verilir endişesi ile kadrolu olarak öğretmen alımı yapılmazken, bunun yerine daha az maaş imkanı sunulan ücretli öğretmenler tercih ediliyor.Ayrıca bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı 3121 dershane öğretmenini de kadrolu olarak işe alacak. Durum böyle olunca www.devlette.com ailesi atama bekleyen öğretmenlerin haklı isyanlarını sıklıkla dile getiriyor. Bundan sonraki aşamada öğretmenler dikkatlerini 37 bin öğretmen atamasında yapılacak olan branş dağılımlarına çevirmiş durumda.Son zamanlarda bir hayli azalan kadro sayıları ümitlerini KPSS’ye bağlayan adayları artık isyan noktasına getirmiş durumda. Milyonlarca adayın her sene girmiş olduğu böylesine önemli bir sınav sonucunda sadece 10-15 bin gibi komik rakamlarda atamalar yapılması umutları bir hayli azaltmaktadır. Bunun yanında en çok tepki çeken uygulama ise halen torpil gibi yakışıksız bir durum ile atama sayısının bir hayli fazla olması ve buna kesin bir çözüm yolunun halen sunulamamış olması.

2015 ÖABT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM son yıllarda düzenlemiş olduğu sınavların sonuçları kısa sürelerde açıklamaya başladı. 4 Temmuz tarihinde Genel Kültür Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri, 5 Temmuz tarihinde KPSS A Grubu ve 12 Temmuz tarihinde ÖABT sınavının ardından 2015 KPSS maratonu sona erdi. ÖSYM’nin 2015 KPSS sonuçlarını 17 Temmuz Ramazan Bayramından sonraki hafta Pazartesi-Salı gibi açıklanması bekleniyor. Zaten ÖSYM yetkililerince de önümüzdeki hafta sonuçların açıklanacağı dile getirildi. 2015 KPSS sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak anlatmaya çalıştık. Sonuçlar ne olursa olsun tüm adayların hakkında hayırlı olması dileğiyle.


DİĞER KPSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kpss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kpss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.